مهران وب
مهران وب

malvnk

به گزارش ايسنا و به نقل از فيز، داده‌هاي جمع‌آوري شده توسط فضاپيماي "جونو" (Juno) ناسا كه با استفاده از ابزار (JIRAM) انجام شده است، نشان مي‌دهد يك منبع حرارت جديد نزديك به قطب جنوب قمر "آيو" (Io) مي‌تواند حاكي از وجود يك آتشفشان ناشناخته در قمر كوچك مشتري باشد. آيو نام يكي از قمرهاي سياره مشتري و يكي از اقمار گاليله‌اي است. آيو نزديكترين قمر از اقمار گاليله‌اي مشتري به اين سياره است.

"جونو" نام فضاپيماي روباتيكِ بدونِ سرنشينِ ناسا است كه در چهارم ژوئيه ۲۰۱۶ در مدار قطبي سياره مشتري قرار گرفت. اين كاوشگر فضايي در پنجم اوت ۲۰۱۱ از فلوريدا به فضا پرتاب شده و شركت لاكهيد مارتين و موسسه تحقيقات جنوب غربي سازنده و پيمان‌كار هدايت آن هستند.

اين داده‌ها در تاريخ ۱۶ دسامبر ۲۰۱۷ جمع آوري شد، زماني كه جونو حدود ۴۷۰ هزار كيلومتر از ماه دور بود.

"آلساندرو مورا" (Alessandro Mura) يكي از محققان فضاپيما جونو از موسسه ملي اخترفيزيك رم گفت: نقطه كانوني جديد آيو توسط ابزار JIRAM و حدود ۲۰۰ مايل (۳۰۰ كيلومتري) از نزديكترين نقاط كه پيش‌تر نقشه برداري شده بود، شناسايي شده است.

تيم جونو همچنان به ارزيابي داده‌هاي جمع‌آوري شده در "پرواز كناري" ۱۶ دسامبر و همچنين داده‌هايي كه ممكن است در پروازهاي آينده جمع‌آوري كنند، خواهند پرداخت.

پرواز كناري يا از كنار سياره‌گذري در  پروازهاي فضايي فرستادن يك فضاپيما به فضا به منظور نزديك شدن و گذشتن از كنار يك سياره تا يك سياره كوتوله يا ديگر اجرام آسماني است؛ فاصله‌اي كه به اندازهٔ كافي نزديك است كه ثبت داده‌هاي علمي ممكن مي‌شود.

محققان توسط داده‌هاي مأموريت‌هاي پيشين ناسا موفق به كشف بيش از ۱۵۰ آتشفشان فعال در منطقه آيو شده‌اند و اكنون نيز دانشمندان تخمين مي‌زنند كه حدود بيش از ۲۵۰ آتشفشان فعال ديگر نيز وجو دارد كه مي‌بايست كشف شوند.


انتهاي پيام

منبع

امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع: مهران وب
[ ۲۷ تير ۱۳۹۷ ] [ ۰۹:۲۰:۴۲ ] [ مهران وب ] [ نظرات (0) ]
[ ]
.: Weblog Themes By tibablog :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
لینک دوستان
لينكي ثبت نشده است
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 0
دیروز : 0
افراد آنلاین : 1
همه : 114951
موضوعات وب
امکانات وب